Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Informacje o obiektach wykorzystywanych w edukacji leśnej na terenie Nadleśnictwa Mińsk:

1.  Sala edukacyjna w biurze nadleśnictwa.

2.  Ścieżka Przyrodniczo-Leśna o długości 1,5 km powstała w 2004 r. w leśnictwie Mienia w oddz. 237-238. Początek ścieżki zlokalizowany jest w pobliżu dworca PKP w Mieni. Na trasie ścieżki znajdują się tablice kierunkowe oraz edukacyjne (odnowione w 2012 r.  – współfinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie), przybliżające wybrane zagadnienia leśne. Przy ścieżce znajduje się wiata i miejsce na ognisko.

3.   Ścieżka Przyrodniczo-Leśna „Najstarsza sosna w Polsce" o długości 0,2 km powstała w 2012 r.  w leśnictwie Stankowizna w oddz. 145a. Na trasie ścieżki znajdują się tablice edukacyjne (współfinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie), przybliżające wybrane zagadnienia leśne. Początek ścieżki miejsce postoju, koniec najstarsza sosna w Polsce. - rośnie na granicy Mińska Mazowieckiego przy szosie nad rzeką Srebrną, wiek sosny określono na około 370 lat, wysokość wynosi 22m, a obwód 375 cm.

4.   Leśna Ścieżka Rowerowa wykonana w 2005 r. z myślą o odpoczynku rodzinnym powiązanym z edukacją leśną cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trasa o długości 13.2 km przebiega przez Uroczysko Mienia (lasy leśnictw Mienia i Piaseczno). Ścieżka jest oznakowana, znajdują się na niej tablice informacyjne, edukacyjne (odnowione w 2012 r.  – współfinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie) oraz tabliczki kierunkowe do miejscowości położonych wokół kompleksu leśnego. Na trasie znajduje się wiata gdzie można się posilić oraz miejsca postoju.

5.   Ścieżka rowerowa w Leśnictwie Jeziorek ma długość 12 km, powstała w 2013 r.. Ścieżka jest oznakowana, znajdują się na niej tablice informacyjne i kierunkowe.

6.   Ścieżka dla ruchu rowerowo – pieszego w Leśnictwie Stankowizna, oddz. 151, 153, 336A (przebieg ścieżki: Mińsk Mazowiecki ul. Siennicka – Marianka, wzdłuż drogi Mińsk Mazowiecki – Siennica). Ścieżka jest oznakowana, znajdują się na niej tablice informacyjne, edukacyjne.

7.    W dniu 10.08.2012 r. w miejscowości Mrozy dokonano uroczystego otwarcia skweru, zbiornika retencyjnego oraz trasy tramwaju konnego odtworzonej po 40 latach przerwy. Tramwaj konny kursował w Mrozach w latach 1902-1967, początek trasy znajduje się naprzeciwko stadionu, w pobliżu stacji kolejowej. Przebieg toru tramwaju konnego zlokalizowany jest w całości na gruntach Lasów Państwowych będących w zarządzie Nadleśnictwa Mińsk, nadleśnictwo udostępniło grunty pod trasę tramwaju nieodpłatnie. Atrakcją przejazdu tramwaju jest to, że jego droga w całości przebiega przez malownicze drzewostany wchodzące w skład rezerwatu przyrody „Rudka Sanatoryjna", powołanego 25.08.1964 r. Odtworzenie historycznej trasy tramwaju odbyło się na podstawie zgody, którą uzyskał Wójt Gminy Mrozy Pan Dariusz Jaszczuk w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy Nadleśnictwa Mińsk

Lasy Nadleśnictwa Mińsk

Lasy Nadleśnictwa Mińsk są lasami wielofunkcyjnymi – obok funkcji gospodarczych spełniają funkcje: ochronne, dydaktyczne, rekreacyjno-turystyczne, historyczne, ekologiczne, krajobrazowe i kulturowe. Uwzględniając powyższe, można wyodrębnić następujące funkcje lasu: rezerwaty, lasy ochronne i lasy gospodarcze.

Grunty Nadleśnictwa Mińsk o pow. 9523 ha,  tworzą łącznie 416 kompleksów, z czego tylko 3 stanowi duże (powyżej 500 ha), zwarte obszary (uroczyska: Mienia, Jeziorek, Poręby Leśne). Natomiast 190 kompleksów leśnych nie przekracza powierzchni 1,00 ha, a 134 to kompleksy o powierzchni powyżej 1,00 ha, ale nie przekraczającej 5,00 ha. Największym zwartym kompleksem jest uroczysko Mienia położone w gminach: Cegłów, Mińsk Mazowiecki i Siennica. Większość lasów jest skupionych w pasie wschód-zachód ciągnącym się w środkowej części nadleśnictwa oraz w mniejszym stopniu w północnej części nadleśnictwa. Na pozostałym obszarze dominują użytki rolne, z niewielkimi kompleksami leśnymi.

Lesistość obszaru w zasięgu nadleśnictwa wynosi 20,7 %.

Struktura gatunkowa lasów nadleśnictwa jest typowa dla lasów środkowej Polski, z dominująca sosną (64 %) oraz 3 gatunkami, jakim jest dąb, brzoza i olsza. Pozostałe gatunki zajmują 5 % powierzchni. Łącznie stwierdzono 22 gatunki drzew tworzących drzewostany. Drzewostany jednogatunkowe stanowią 41% wszystkich drzewostanów, udział stopniowo maleje wraz ze wzrostem ilości gatunków w drzewostanie, drzewostany cztero- i więcej gatunkowe stanowią 11%.

Na gruntach leśnych Nadleśnictwa Mińsk wyróżniono 14 siedlisk leśnych. Przeważają siedliska borowe, zajmujące łącznie w nadleśnictwie 53,86%, natomiast lasowe zajmują 40,73% powierzchni leśnej. Największy udział mają siedliska świeże – 71,64%, wilgotne 22,61% oraz bagienne 5,72%.