Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

Mazowiecki Park Krajobrazowy został uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Siedlcach w 1986 r. (Uchwała nr XV/75/86; Dz. Urz. Woj. Siedleckiego nr 6 poz. 57) oraz Radę Narodową Miasta Stołecznego Warszawy w 1987 r. (Uchwała nr 207; Dz. Urz. Woj. Stoł. Warszawskiego z 1988 r. nr 9 poz.81) nowelizowane Rozporządzeniem Wojewody Warszawskiego z 30.06.1998 r. Po 1.01.2001 r. Wojewoda Mazowiecki wydał Rozporządzenie Nr 38a (z 24.01.2001 r.) będące nowelizacją i ujednoliceniem przepisów w sprawie utworzenia Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz nadał parkowi imię Czesława Łaszka (byłego Konserwatora Przyrody). Obszar parku obejmuje gminy: Warszawa Wawer, Wesoła, Józefów, Otwock, Wiązowna, Karczew, Celestynów, Kołbiel (617 ha park, 779 ha otulina parku), Osieck, Sobienie Jeziory, Pilawa. Granicami parku objęto obszar 23702 ha, a jego otulina obejmuje obszar 7992 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Siennica - rekonstrukcja bitwy z 1939 r.

Siennica - rekonstrukcja bitwy z 1939 r.

W dniu 21 lipca 2013 r. w Siennicy, staraniem Pana Zbigniewa Nowosielskiego, 14 DH "Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką" z Ptaków, Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego z Mińska Mazowieckiego, Stowarzyszenia Ułanów Grochowieckich im. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina miało miejsce odtworzenie wydarzeń jakie rozegrały się w Siennicy we wrześniu 1939 r. Wtedy to właśnie doszło do zwycięskiej potyczki 91 dywizjonu pancernego i 25 pułku ułanów z niemieckim dywizjonem rozpoznawczym 11 DP.

                Dziś po 74 latach od tamtych dni, przy ogromnym wkładzie pracy udało się doprowadzić do rekonstrukcji bitwy z przed lat. Przed kościołem w Siennicy pojawiły się oddziały Wojska Polskiego w historycznym umundurowaniu: ułani i strzelcy konni z polskimi mauserami z Radomia (podobno najlepszymi na świecie), artylerzyści z działkiem p.pancernym Boforsa w zaprzęgu konnym, piechota na samochodzie ciężarowym marki Chevrolet, w końcu wojska pancerne w sile dwóch polskich tankietek TKS i dwóch samochodów pancernych i  oddział kolarzy.
                Na błoniach w pobliżu cmentarza przy ogromnej frekwencji społeczeństwa odbył się apel poległych przeprowadzony przez kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego wystawioną przez Szkołę Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego.
                Po oficjalnej ceremonii odbyła się rekonstrukcja bitwy, można było podziwiać sprawność grup rekonstrukcyjnych, które zadbały o szczegóły umundurowania i doskonałe wyszkolenie ludzi i koni.
                Trzeba zwrócić uwagę, że po raz pierwszy od roku 1939 w polu pokazano dwie mobilne tankietki TKS, w tym jedną odbudowaną od podstaw przez Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej.
                Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ludzie w skupieniu oglądali inscenizację, niejednemu w oku pojawiła się łza, ludziom starszym powróciły wspomnienia.
                Dla nas leśników z Nadleśnictwa Mińsk jest zaszczytem fakt, że mogliśmy w skromnym zakresie pomóc w realizacji tak chlubnego przedsięwzięcia.
                                                                                                                                             Robert Milewski