Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Siennica - rekonstrukcja bitwy z 1939 r.

Siennica - rekonstrukcja bitwy z 1939 r.

W dniu 21 lipca 2013 r. w Siennicy, staraniem Pana Zbigniewa Nowosielskiego, 14 DH "Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką" z Ptaków, Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego z Mińska Mazowieckiego, Stowarzyszenia Ułanów Grochowieckich im. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina miało miejsce odtworzenie wydarzeń jakie rozegrały się w Siennicy we wrześniu 1939 r. Wtedy to właśnie doszło do zwycięskiej potyczki 91 dywizjonu pancernego i 25 pułku ułanów z niemieckim dywizjonem rozpoznawczym 11 DP.

                Dziś po 74 latach od tamtych dni, przy ogromnym wkładzie pracy udało się doprowadzić do rekonstrukcji bitwy z przed lat. Przed kościołem w Siennicy pojawiły się oddziały Wojska Polskiego w historycznym umundurowaniu: ułani i strzelcy konni z polskimi mauserami z Radomia (podobno najlepszymi na świecie), artylerzyści z działkiem p.pancernym Boforsa w zaprzęgu konnym, piechota na samochodzie ciężarowym marki Chevrolet, w końcu wojska pancerne w sile dwóch polskich tankietek TKS i dwóch samochodów pancernych i  oddział kolarzy.
                Na błoniach w pobliżu cmentarza przy ogromnej frekwencji społeczeństwa odbył się apel poległych przeprowadzony przez kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego wystawioną przez Szkołę Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego.
                Po oficjalnej ceremonii odbyła się rekonstrukcja bitwy, można było podziwiać sprawność grup rekonstrukcyjnych, które zadbały o szczegóły umundurowania i doskonałe wyszkolenie ludzi i koni.
                Trzeba zwrócić uwagę, że po raz pierwszy od roku 1939 w polu pokazano dwie mobilne tankietki TKS, w tym jedną odbudowaną od podstaw przez Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej.
                Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ludzie w skupieniu oglądali inscenizację, niejednemu w oku pojawiła się łza, ludziom starszym powróciły wspomnienia.
                Dla nas leśników z Nadleśnictwa Mińsk jest zaszczytem fakt, że mogliśmy w skromnym zakresie pomóc w realizacji tak chlubnego przedsięwzięcia.
                                                                                                                                             Robert Milewski