Wydawca treści Wydawca treści

Opis nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa Mińsk leżą między 51º a 52º szerokości geograficznej północnej i 21º a 22º długości geograficznej wschodniej. Nadleśnictwo położone jest w środkowej części województwa mazowieckiego, a nadleśnictwa z którymi sąsiaduje to: Siedlce, Garwolin, Celestynów, Drewnica i Łochów.

Cały obszar nadleśnictwa rozciąga się w dorzeczu Wisły i Bugonarwi i jest pocięty licznymi niewielkimi rzeczkami.
Lasy Nadleśnictwa Mińsk, leżą na terenie województwa mazowieckiego w powiatach mińskim, wołomińskim i otwockim w gminach: Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Poświętne, Siennica, Stanisławów oraz w mieście Mińsk Mazowiecki.

Siedziba nadleśnictwa mieści się w Mińsku Mazowieckim przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 41.
Nadleśnictwem kieruje Nadleśniczy mgr inż. Piotr Serafin.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Siennica - rekonstrukcja bitwy z 1939 r.

Siennica - rekonstrukcja bitwy z 1939 r.

W dniu 21 lipca 2013 r. w Siennicy, staraniem Pana Zbigniewa Nowosielskiego, 14 DH "Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką" z Ptaków, Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego z Mińska Mazowieckiego, Stowarzyszenia Ułanów Grochowieckich im. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina miało miejsce odtworzenie wydarzeń jakie rozegrały się w Siennicy we wrześniu 1939 r. Wtedy to właśnie doszło do zwycięskiej potyczki 91 dywizjonu pancernego i 25 pułku ułanów z niemieckim dywizjonem rozpoznawczym 11 DP.

                Dziś po 74 latach od tamtych dni, przy ogromnym wkładzie pracy udało się doprowadzić do rekonstrukcji bitwy z przed lat. Przed kościołem w Siennicy pojawiły się oddziały Wojska Polskiego w historycznym umundurowaniu: ułani i strzelcy konni z polskimi mauserami z Radomia (podobno najlepszymi na świecie), artylerzyści z działkiem p.pancernym Boforsa w zaprzęgu konnym, piechota na samochodzie ciężarowym marki Chevrolet, w końcu wojska pancerne w sile dwóch polskich tankietek TKS i dwóch samochodów pancernych i  oddział kolarzy.
                Na błoniach w pobliżu cmentarza przy ogromnej frekwencji społeczeństwa odbył się apel poległych przeprowadzony przez kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego wystawioną przez Szkołę Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego.
                Po oficjalnej ceremonii odbyła się rekonstrukcja bitwy, można było podziwiać sprawność grup rekonstrukcyjnych, które zadbały o szczegóły umundurowania i doskonałe wyszkolenie ludzi i koni.
                Trzeba zwrócić uwagę, że po raz pierwszy od roku 1939 w polu pokazano dwie mobilne tankietki TKS, w tym jedną odbudowaną od podstaw przez Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej.
                Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ludzie w skupieniu oglądali inscenizację, niejednemu w oku pojawiła się łza, ludziom starszym powróciły wspomnienia.
                Dla nas leśników z Nadleśnictwa Mińsk jest zaszczytem fakt, że mogliśmy w skromnym zakresie pomóc w realizacji tak chlubnego przedsięwzięcia.
                                                                                                                                             Robert Milewski