Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Informacje o obiektach wykorzystywanych w edukacji leśnej na terenie Nadleśnictwa Mińsk:
1. Sala edukacyjna w biurze nadleśnictwa.
2. Ścieżka Przyrodniczo-Leśna o długości 1,5 km powstała w 2004 r. w leśnictwie Mienia w oddz. 237-238. Początek ścieżki zlokalizowany jest w pobliżu dworca PKP w Mieni. Na trasie ścieżki znajdują się tablice kierunkowe oraz edukacyjne (odnowione w 2012 r. – współfinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie), przybliżające wybrane zagadnienia leśne. Przy ścieżce znajduje się wiata i miejsce na ognisko.
3. Ścieżka Przyrodniczo-Leśna „Najstarsza sosna w Polsce" o długości 0,2 km powstała w 2012 r. w leśnictwie Stankowizna w oddz. 145a. Na trasie ścieżki znajdują się tablice edukacyjne (współfinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie), przybliżające wybrane zagadnienia leśne. Początek ścieżki miejsce postoju, koniec najstarsza sosna w Polsce. - rośnie na granicy Mińska Mazowieckiego przy szosie nad rzeką Srebrną, wiek sosny określono na około 370 lat, wysokość wynosi 22m, a obwód 375 cm.
4. Leśna Ścieżka Rowerowa wykonana w 2005 r. z myślą o odpoczynku rodzinnym powiązanym z edukacją leśną cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trasa o długości 13.2 km przebiega przez Uroczysko Mienia (lasy leśnictw Mienia i Piaseczno). Ścieżka jest oznakowana, znajdują się na niej tablice informacyjne, edukacyjne (odnowione w 2012 r. – współfinansowane przez WFOŚiGW w Warszawie) oraz tabliczki kierunkowe do miejscowości położonych wokół kompleksu leśnego. Na trasie znajduje się wiata gdzie można się posilić oraz miejsca postoju.
5. Ścieżka rowerowa w Leśnictwie Jeziorek ma długość 12 km, powstała w 2013 r.. Ścieżka jest oznakowana, znajdują się na niej tablice informacyjne i kierunkowe.
6. Ścieżka dla ruchu rowerowo – pieszego w Leśnictwie Stankowizna, oddz. 151, 153, 336A (przebieg ścieżki: Mińsk Mazowiecki ul. Siennicka – Marianka, wzdłuż drogi Mińsk Mazowiecki – Siennica). Ścieżka jest oznakowana, znajdują się na niej tablice informacyjne, edukacyjne.
7. W dniu 10.08.2012 r. w miejscowości Mrozy dokonano uroczystego otwarcia skweru, zbiornika retencyjnego oraz trasy tramwaju konnego odtworzonej po 40 latach przerwy. Tramwaj konny kursował w Mrozach w latach 1902-1967, początek trasy znajduje się naprzeciwko stadionu, w pobliżu stacji kolejowej. Przebieg toru tramwaju konnego zlokalizowany jest w całości na gruntach Lasów Państwowych będących w zarządzie Nadleśnictwa Mińsk, nadleśnictwo udostępniło grunty pod trasę tramwaju nieodpłatnie. Atrakcją przejazdu tramwaju jest to, że jego droga w całości przebiega przez malownicze drzewostany wchodzące w skład rezerwatu przyrody „Rudka Sanatoryjna", powołanego 25.08.1964 r. Odtworzenie historycznej trasy tramwaju odbyło się na podstawie zgody, którą uzyskał Wójt Gminy Mrozy Pan Dariusz Jaszczuk w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Najnowsze aktualności
XXVII Rajd Leśników "Warszawa da się lubić".
XXVII Rajd Leśników "Warszawa da się lubić".
W dniach 17-20.06.2015 r. odbył się 27 Rajd Leśników, po raz pierwszy organizowany przez leśników z RDLP Warszawa.
Nasze nadleśnictwo miało zaszczyt gościć drużyny z Nadleśnictw: Maskulińskie, Drygały, Dąbrowa, Różanna, Rudziniec, Strzelce, Chojna, Dobrzejewice, Opole, Trzcianka i RDLP Katowice. Jednocześnie przypadło nam w udziale zorganizować spotkanie w ostatnim dniu rajdu dla wszystkich uczestników wydarzenia.
Zadanie, które przed nami postawiono było trudne i wymagało ogromnego zaangażowania, tym samym obiecując satysfakcję z goszczenia w naszych skromnych progach braci leśnej z całej Polski.
Planując pobyt kolegów na Ziemi Mińskiej kierowaliśmy się głównie zasadą polskiej, mazowieckiej gościnności, chcieliśmy pokazać to co mamy najlepszego: przyjaźń, historię i przyrodę. W trakcie codziennych wieczornych spotkań robiliśmy wszystko aby stworzyć sympatyczną, rodzinną atmosferę.
Dziś, kiedy 27 Rajd Leśników przeszedł do historii pozostajemy w przekonaniu, że uczestnicy będą o nas pamiętać i mile wspominać.