Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Jednym z głównych działów zajmującym się racjonalnym użytkowaniem i bieżącym odnawianiem zasobów leśnych jest hodowla lasu. Nadleśnictwo średniorocznie odnawia (prowadzi nasadzenia) na powierzchni około 65 ha.

Prace odnowieniowe  wykonywane są przez Zakłady Usług Leśnych. Zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy do nasadzeń związany jest z układem siedlisk leśnych. Co roku nadleśnictwo zakupuje materiał sadzeniowy od sąsiednich nadleśnictw - średniorocznie 200 tys. sosny, 150 tys. dębu szypułkowego, 20 tys. olszy, 16 tys. buka, 11 tys. brzozy, 8 tys. świerka oraz 5 tys. modrzewia.

Nadleśnictwo nie posiada gospodarstwa szkółkarskiego a zakup sadzonek  jest realizowany poprzez podpisanie umów z innymi nadleśnictwami – Jabłonna, Sokołów oraz Chojnów. Zabiegi pielęgnacyjne w założonych uprawach wykonujemy średniorocznie  na powierzchni około 243 ha,  w młodnikach  jest to  około 93 ha. Mimo braku gospodarstwa szkółkarskiego nadleśnictwo posiada  gospodarcze drzewostany nasienne sosnowe, dębowe, brzozowe  oraz olszowe o powierzchni 56,60 ha a także wytypowane pojedyncze drzewa, które stanowią źródło pozyskiwania nasion do produkcji materiału sadzeniowego lub są przekazywane do przechowywania jako  zasoby genowe w Leśnym Banku Genów  Kostrzyca.